Zajímavosti

Železniční stanice a viadukt v Perninku


Tuto náročnou technickou stavbu nalezneme v těsné blízkosti před nádražím v Perninku na úseku železniční trati spojující Karlovy Vary s Potůčky, kde překračuje hranici se Saskem v Johanngeorgenstadtu. Se svou nadmořskou výškou 902 metrů nad mořem je nádraží, po šumavské Kubově Huti, druhou nejvýše položenou železniční stanicí na našem území. 

Perninský viadukt je tvořen šesti oblouky o rozpětí 2x8 m, 2x10 m a 2x12 m. V nejvyšším bodě dosahuje výšky 20 metrů. Jedná se o nejvýše položené dílo svého druhu Českých drah.

 

Pověst o Marzebille


Tak jako našemu nejvyššímu pohoří – Krkonoším – vládne Krakonoš, Jeseníkům Praděd, Beskydám  Radegast a Orlickým horám Rampušák, tak i Krušné hory mají svého patrona a ochránce.  Ač něžného pohlaví, bdí Marzebilla nad Krušnými horami po staletí poctivě a svědomitě,  stejně jako její silnější kolegové v horách obklopujících českou kotlinu a její kousky, byl-li by je v minulosti někdo sepsal, vydaly by na samotnou knihu. Mnoho příhod však již bylo zapomenuto!   

Přesto, že setkati se lze s Marzebillou takřka ve všech koutech krušnohorských hvozdů, ponejvíce zdržuje se v okolí Přísečnice, Výsluní, Lysé a Jelení hory, odkud, jak praví pověst, koneckonců pochází.